Product |
|
| Type | One Way Pallet |
|---|---|
| Condition | Recycled - Used in good state |
Specifications |
|
| Quantity | 2000 pieces Spot - 1 time Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
| Height | 600 mm |
| Width | 800 mm Convert |
| Length | 1200 mm Convert |
| Description |
1. Quantity: We need appr 2000 one way pallets/month with appr 40% full pallets and 60% half pallets 2. Specifications We are looking for used pallets in the following standard formats: One-way Half Pallets (800x600 mm): Heavy duty, 3 runners (medar), 16 mm board thickness, and 75 mm blocks. One-way Full Pallets (1200x800 mm): Standard used one-way pallets. Since we primarily use used pallets, we do not have specific technical drawings, but they must be of "exchange quality" (intact and stackable) to function in our warehouse operations. 2. Transport Conditions Please provide a quote based on DAP Växjö, Sweden. The price indication should include freight costs for a full truckload. 3. Payment Terms Our standard terms are 30 days net, but please let us know your requirements for new customers. Looking forward to your price indication.
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Incoterm | DAP – Delivered at Place (named place of destination) Country Sweden Region Växjö |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: