Product |
|
| Type of species | North American Softwood |
|---|---|
| Species | SPF |
Specifications |
|
| Volume | 18000 m3 per year Convert |
| Thickness | 38 mm Convert |
| Width | 63-140 mm Convert |
| Length | 2400; 3600; 4800 mm Convert |
| Grading system | US Structural grades |
| Quality | structural light framing n°1 |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 16-18 % |
| Certification | PEFC, FSC |
| Description |
The UK market often wants CLS as graded C16 against the EN 338 standards, which should align with #1 in North America.
Export from eastern seaboard should offer an efficient route to UK. Some customers want the CLS as cut to specific length for immediate use in framing factories or as 2.4m, 3.6m and 4.8m lengths. Sales rates are based on the nominal sizes - 50x75, 50x100, 50x150mm but delivered in the final planed sizes of 38x63, 38x89, 38x140mm Some will need UC2/HC2 timber preservative treatment, but there may be options to do this in the UK. |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | DAP – Delivered at Place (named place of destination) Country United Kingdom |
| Buys from: | Canada, USA |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: