Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
Specifications |
|
| Volume | 2-4 40'Container per month Convert |
| Beam thickness | 80-200 mm |
| Beam width | 160-200 mm |
| Beam length | 12000-13500 mm |
| Description |
Glulam beams, 80x160, 100x200, 160x160 and 200x200
Length 12 meters if send by 40ft container or 13,5 meters if send by truck Adhesive material: Melamine resin with a clear (transparent/glossy) glue line, guaranteeing a superior aesthetic without dark marks. Classification: Type I according to EN 301. Use: Approved for bonding structural (load-bearing) and non-structural components, both indoors and outdoors. Emissions: Complies with class E1 (low formaldehyde emissions, <0.1 ppm). Laminate Dimensions (Laminates): maximum standard thickness: 45 mm for straight beams. The beams must be of visual quality and 100% Scots pine (Pinus sylvestris). |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Incoterm | CFR - cost & freight (C&F, CNF) Country Spain Region Algeciras |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: