Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Beech, White Ash |
Specifications |
|
| Volume | 120 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 27;38;50;60 mm Convert |
| Width | 15+ cm Convert |
| Length | 2.5 m Convert |
| Grading system | European - French CTBA grading rules |
| Quality | 3A |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Steaming | Steamed (> 24 hours) |
| Description |
Steamed Beech (Bosnia, former Yugoslavia, France, Switzerland, Italy...)
27 mm 5m³ 38 mm 10m³ 50 mm 20m³ 60 mm 15m³ Ash 27 mm 5m³ 38 mm 15m³ 50 mm 30m³ 60 mm 20m³ |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Buys from: | Latvia, Belarus, Belgium, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Bosnia - Herzegovina, Macedonia, Bulgaria, Malta, Moldova, Monaco, Netherlands, Croatia, Russia, Norway, San Marino, Slovakia, Slovenia, Poland, Spain, Portugal, Kosovo, Montenegro, Svalbard&J. Mayen Isls, Sweden, Switzerland, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Ukraine, Faroe Islands, United Kingdom, Finland, France, Vatican City, Georgia, Germany, Gibraltar, Greece, Serbia, Hungary, Iceland, Albania, Ireland, Andorra, Italy, Austria |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: