Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Type of species | African Hardwood |
| Species | Sapelli, Sipo, Kosipo, Limbali, Douka, Bossé. |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 300 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 63; 75 mm |
| Beam width | 75; 86; 95; 105; 125; 145 mm |
| Beam length | 5900 mm |
| Files | |
| Description |
Our glulam beams are CTB LCA certified by FCBA, guaranteeing the quality of the bonding, finger joints, and compliance with certification requirements.
They are manufactured from selected tropical species (Sapelli, Sipo, Kosipo, Bossé, Douka, Limbali). These products are intended for interior joinery as well as protected exterior joinery (Service Class 3). Bonding is carried out using D4 / C4 adhesives, suitable for humid environments. We operate with a flexible organization that enables us to provide solutions tailored to our clients’ specific requirements, including special dimensions or products manufactured outside the certification scope. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: