Product |
|
| Type of species | European Softwood |
|---|---|
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine, Spruce (Picea abies) |
Specifications |
|
| Volume | 100 m3 per month Convert |
| Thickness | 120 mm Convert |
| Width | 200 mm Convert |
| Length | 3300; 3600: 4200; 4500; 4800; 5100; 5400; 6000 mm Convert |
| Grading system | Euro. Norms: strength graded - carcassing graded sawn timber (EN338-EN1310) |
| Quality | C24 |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 16-18 % |
| Certification | PEFC, FSC |
| Packaging | Packaged to length |
| Description |
120x200mm sawn spruce or pine in various lengths.
Initial volume 250-300m3 per quarter Price to include delivery to Tartu in Estonia |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Incoterm | DAP – Delivered at Place (named place of destination) Country Estonia Region Tallinn |
| Buys from: | Estonia, Sweden, Latvia, Ukraine, Finland, Denmark, France, Poland, Lithuania, Germany, Norway, Austria |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: