Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Beech |
| Key feature | FSC |
Specifications |
|
| Volume | 180-240 m3 per month Convert |
| Thickness | 2.3; 3.0; 3.6; 4.6 mm Convert |
| Width | 15-30 mm Convert |
| Length | 80-200 mm Convert |
| Grading system | Romanian grading rules |
| Quality | B |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Description |
FSC certified &KD 8-12%
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: