Product |
|
| Wood type | Bamboo |
|---|---|
| Type | Anti-Slip Decking (2 Sides) |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 10 20'Container per month Convert |
| Width | 68; 140 mm Convert |
| Length | 1860; 2000; 2500; 3000; 4000 mm Convert |
| Thickness | 18; 20; 30; 40 mm Convert |
| Files | |
| Description |
Outdoor Bamboo Decking uses a unique high-temperature, high-intensity
compression process to remove sugar molecules from the bamboo, making the bamboo free of fungi and microorganisms. This solves the problem of anti-corrosion and insect resistance and by changing the water-absorbing groups inside the bamboo,there by solving the problem of deformation and cracking, the material density, hardness and flexural strength are much higher than any wood. Outdoor Bamboo Decking remains straight and very stable even after many years of installation. Bamboo Decking is the ideal outdoor material. The density is around 1200KG/CBM. |
Price & Conditions |
|
| Price | 27 USD per m2 (sqm) Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: