Product |
|
| Type | KVH Structural Timber |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Spruce (Picea abies) |
Specifications |
|
| Volume | 45 - 5000 m3 per month Convert |
| Beam thickness | 45 mm |
| Beam width | 70; 95; 120; 145; 170; 195; 220; 245 mm |
| Beam length | 3000-13000 mm |
| Grading system | Euro. Norms: strength graded - carcassing graded sawn timber (EN338-EN1310) |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Europe |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: