Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | African Hardwood |
| Species | Dibetou (Tigerwood, Noyer d'Afrique) |
| Origin | Cameroon |
Specifications |
|
| Volume | 20 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 2-15 cm Convert |
| Width | 10- 40 cm Convert |
| Length | 2-5 m Convert |
| Grading system | ATIBT grading rules |
| Quality | FAS |
| Drying | Air dry (AD) |
| Description |
We have for sell Dibetou sawn timber and other tropical wood species with different dimensions and we also produce as per your specific dimensions , contact us for more
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: