Product |
|
| Type | 3 Ply Shuttering Panel |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Spuce |
Specifications |
|
| Volume | 1 20'Container Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 21; 27 mm |
| Beam width | 500; 1000 mm |
| Beam length | 2000-4000 mm |
| Description |
3 ply shuttering panel for construction
Extra form concrete shuttering panels (Extrapanel) are high-quality, 3-ply wooden panels, which is made of spruce wood or radiata pine acquired from sustainable forests. The panels are fully coated with a highly resistant melamine resin, giving them excellent protection. They are mostly used for concrete formwork, but can also be used for other purposes due to their exceptional functionality. They are distinguished for their superior quality, durability, and multiple uses. 3 Ply Yellow Melamine panels offer a timber grain transfer onto the concrete soffit and do offer smoother finishes as they are used. |
Price & Conditions |
|
| Price | 11-15 USD per pieces Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: