Product |
|
| Type | 3 Ply Shuttering Panel |
|---|---|
| Type of species | Asian Softwood |
| Species | Chinese Pine (Pinus tabulaeformis) |
Specifications |
|
| Volume | 1 20'Container Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 80 mm |
| Beam width | 200 mm |
| Beam length | 900-5900 mm |
| Density | 530-560 kg/m3 |
| Glue | WBP GLUE |
| End use | CONSTRUCTION FORMWORK |
| Description |
Timber beam is an important part of formwork system, and has a very wide range of application in engineering.According to the need, standard holes can be drilled in the two ends of timber beam. We can lengthen the timber beam by end-to-end join. According to customers’ demand, we can produce timer beams with any length. H20 Features:
* Can meet different fresh concrete pressure by spacing the timbers and waling* Can produce fair-faced concrete finishing * Can be transferred into adjustable column formwork according to specially arranged solution. *Can be shaped into any size and shape according to different project structures |
Price & Conditions |
|
| Price | 6-15 USD per pieces Convert |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: