Product |
|
| Type | Exterior Cladding |
|---|---|
| Core material | Solid wood |
| Solid wood type | Asian Hardwood |
| Species | Bamboo |
| Species origin | China |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 2000 m2 (sqm) Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 18 mm Convert |
| Width | 140 mm Convert |
| Length | 2200; 2440; 3000; 3660; 4270; 4880 mm Convert |
| Quality | high grade |
| Certification | CE, FSC, ISO-9000 |
| Description |
- Multiple color choice
- FSC certified - A durable substitute to softwood and hardwood - Durable, renewable, and environmentally beneficial - Sustainable Souring: renewable and eco-friendly. - Exceptional Strength: light weight while high strength. - Dimensional Stability: resistant to warping, shrinking, and swelling, stable in its shape and integrity in varying environmental conditions. - Low Maintenance: resistant to pests, rot, and decay. |
Price & Conditions |
|
| Price | 1-500 USD per m2 (sqm) Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export |
| Delivery deadline | In Stock |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: