Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Red Oak, White Ash |
| Key feature | Thermo Treated |
Specifications |
|
| Volume | 300 m3 per month Convert |
| Thickness | 25; 32 mm Convert |
| Width | 150 - 500 mm Convert |
| Length | 2200 - 4000 mm Convert |
| Grading system | AB;ABC |
| Quality | AB;ABC |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 12,15 % |
| Certification | FSC |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: