Product |
|
| Type | Beams |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine, Spruce (Picea abies) |
| Key feature | CE |
Specifications |
|
| Volume | 48 - 1000 m3 per month Convert |
| Thickness | 38; 45; 60; 70 mm Convert |
| Width | 45; 70; 95; 120; 145; 170; 195; 220; 245; 295 mm Convert |
| Length | 2700; 3000; 3300; 3600; 3900; 4200; 4500; 4800; 5100; 5400; 5700; 6000 mm Convert |
| Grading system | CE |
| Quality | C24 |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Surfacing | S4S (surfaced 4 sides) |
| Description |
We import Scandinavian certified C24 structural timber. We supply the material to home builders, timber yards, wholesalers, and individual customers directly to construction sites in Poland, Europe, and beyond. We offer high-quality material at manufacturer prices.
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: