Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Type of species | South American Hardwood |
| Species | Teak |
Specifications |
|
| Volume | 25 - 120 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 18-95 mm |
| Beam width | 50-999 mm |
| Beam length | 6000 mm |
| Density | 600 kg/m3 |
| Certification | FSC |
| Description |
FSC Teak GLULAM panels &/or beams KD, D4 gluing, clear grade, mix grain, with off-set or sanded. Size examples 72x120x5900mm, 38x500x5900mm, 38x950x2200mm, 38 or 60x120mm *****
It is possible to order Teak and Pine in 1 container. contact ***** EUDR documentation will be organized by broker. I speak NL, UK, BR, RU, FR, my German isn't that good. |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country Brazil |
| Delivery deadline | Available on order in more than 30 days |
| Sells to: | Europe |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: