Product |
|
| Panel type | MDF (Medium Density Fibreboard) |
|---|---|
Specifications |
|
| Volume | 150 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 3.5 mm Convert |
| Width | 915 mm Convert |
| Length | 2150 mm Convert |
| Density | 800 kg/m3 Convert |
| Glue | E2 |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | GB/T 11718-2021 |
| Certificates and export documents | Commercial invoice, packing list, B/L, CO, Form E, Phytosanitary, and etc |
| Usage | door making, CNC, painting, pvc covering, melamine laminate |
| Surface finish | sanded & No sanding |
| Colour | Raw |
| Certification | FSC, ISO-9000, ISO-14001 |
| Description |
Name: 2100X2800 MDF
Place of origin : Linyi,Shandong,China Brand name: Hoogler Material: Poplar,Pine,Eucalyptus,Hardwood.etc. Thickness(mm): Customized 1.9mm~28mm Size(mm): Any customized size, like 3’X7’,3’X9’,7’X8’.etc. Density(kg/m3): 650KGS/CBM~1000KGS/CBM Surface treatment: Double face well sanded or unsanding Grade: E1, E2, Carb, P1, P2 Packing: Standard export packing MOQ: 1*40HQ Delivery time: within 15 days after receiving advance payment Payment: T/T or L/C at sight Application: Indoor Furniture, Interior Design Shelves, Panels, etc. Product advantages: high bending strength, it is relatively bendable without break. Feature: Moisture-Proof, environmentally-friendly |
Price & Conditions |
|
| Price | 225 USD per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country China Region QINGDAO |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: