Product |
|
| Type | Formwork Beams |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Spruce (Picea abies) |
Specifications |
|
| Volume | 42 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 200 mm |
| Beam width | 80 mm |
| Beam length | 1450-6000 mm |
| Description |
The Girder is an I -Beam with flanges made of solid or spliced wooden bar and posts (wall) made of FSF or Fk plywood (wall thickness 24-27mm) installed with a tooth spike in the grooves of the shelves on glue.
GLued wooden girder are designed for load bearing as an element of formwork slab and wall and column formwork in the period of preparation and manufacture of monolithic reinforced comcrete structures of interstorey floors. walls and columns of residential, administrative, public and industrial buildings. It is allowed used of beams as floor beams, elements of wooden roofs (rafters,purlins, struts and underpinnings) of low-rise construction. |
Price & Conditions |
|
| Price | 300 EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: