Product |
|
| Panel type | MDF (Medium Density Fibreboard) |
|---|---|
Specifications |
|
| Volume | 20 - 10000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 18 mm Convert |
| Width | 2200 mm Convert |
| Length | 2800 mm Convert |
| Density | 680 kg/m3 Convert |
| Glue | MR, E2, E1, E0, CRAB P2, F4 |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | EN 622-5:2009 Compliance |
| Certificates and export documents | Commercial invoice, packing list, B/L, CO, Form E, Phytosanitary, and etc |
| Usage | furniture, decoration, door making, CNC, painting, pvc covering, melamine laminate |
| Usage requirements | E2 |
| Surface finish | sanded & finished |
| Finish orientation | plain |
| Colour | raw |
| Certification | FSC, ISO-9000 |
| Description |
Big size: 1220*2440, 1250*2480, 2100*2800, 2200*2800, 2100*2745, 1220*2800, 1830*2440, 2135*2440, 2840*6300 and etc
Door size: 650/640/630/730/740/840/940*2150/2050 or as your option Glue: MR, E2, E1, E0, CRAB P2, F4 Density: 680-1000KG/CBM Thickness: 1.8-18mm Usage: furniture, decoration, door making, CNC, painting, pvc covering, melamine laminate and etc Material: Poplar, pine, hardwood Origin: made in China Logo: Hoogler, ZM Machine: German Siempelkamp conti roll flat press machine Standard: EN323, EN317, EN324 Thickness Tolerance: +/-0.2mm Length&width tolerance:+/02mm moisture contact: 4-11 Modulus of elasticity: 2700 Mpa Modulus of Ruptue: 23 Mpa Main market: Southeast Asia, Southern Europe, Western Europe, Mid East, Southern Asia, South American countries and etc. |
Price & Conditions |
|
| Price | 150 USD per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country China Region Qingdao |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: