Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Acacia |
Specifications |
|
| Volume | 250 m3 per month Convert |
| Thickness | 20-50 mm Convert |
| Width | 80-140 mm Convert |
| Length | 500-3000 mm Convert |
| Grading system | Tegernseer Use |
| Quality | I/II |
| Drying | Fresh sawn |
| Description |
Dear Sir or Madam,
Due to our continuous business growth and the increasing demand for Robinia sawn timber, our current supply capacities are no longer sufficient. We are therefore looking for reliable and efficient partners who can provide us with a regular and high-quality supply of Robinia sawn timber – in various dimensions and qualities, either fresh or kiln-dried, depending on availability. Example dimensions: Planed boards, falling widths, length 50–300 cm Planed boards, fixed widths of 80, 100, 120 and 140 mm, length 50–300 cm Unedged boards, planed on both sides, sapwood-free edges, length 50–300 cm Square timber in various cross-sections, length 50–300 cm Alternatively, also sawn only (unplaned) options are of interest. Our monthly demand includes several truckloads, and we are looking to establish a long-term and stable business relationship. Please send us your delivery options, product specifications, price lists, minimum order quantities, information on certifications (e.g. FSC), transport conditions, as well as meaningful photos of your Robinia sawn timber directly to office@robinio.de. We look forward to your response and the opportunity for cooperation. |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: