Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine, Spruce (Picea abies) |
| Key feature | PEFC |
Specifications |
|
| Volume | 35 - 750 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 21 mm Convert |
| Width | 45; 70; 95; 120; 145; 195 mm Convert |
| Length | 2100 - 6000 mm Convert |
| Grading system | Nordic TC (blue book) grading rules |
| Quality | AB |
| Treatment | by request class 2,3,4/ green, brown |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Surfacing | S4S (surfaced 4 sides) |
| Certification | CE |
| Files | |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: