Product |
|
| Solid wood panels | 1 ply solid wood panel |
|---|---|
| Solid wood type | European Softwood |
| Species | Spruce (Picea abies) |
| Origin | China |
Specifications |
|
| Volume | 42 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Joint | Glued (Discontinuous stave) |
| Thickness | 18 mm Convert |
| Width | 1220 mm Convert |
| Length | 2440 mm Convert |
| Quality | A grade |
| Stave length | 2440 mm |
| Stave width | 1220 mm |
| Glue | E0 CARB P2 |
| Description |
HDF cover face and back, Spruce solice wood edge gluing. high grade quality
wood: Europe spruce glue: CARB P2 Surface: HDF3.0mm cert.: CARB P2, EPA, |
Price & Conditions |
|
| Price | 300 EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: