Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Beech |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 10 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 15-150 mm |
| Beam width | 20-150 mm |
| Beam length | 5300 mm |
| Grading system | DIN 4074-01 |
| Description |
Product Offering: Glulam Beams Material Options: Oak Beech (steamed or not steamed) Ash Moisture Content: 8% ± 2% Glue Options: D3 or D4 Construction Options: Full lamella Finger jointed Usage: Ideal for facades (doors), countertops, indoor fixtures (doors, frames, stairs) Quality Grades: A/A A/B A/C B/B B/C Dimensions: Thickness: 15-150mm Width: 20-150mm Length: 100-5300mm Additional Feature: 100% FSC Certified Delivery Options: Transportation: Road or sea Incoterms 2010: EXW, FCA, DAP, FOB, CIF Minimum Order: 20 m3 Delivery Services: Worldwide delivery Customized delivery options |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: