Product |
|
| Plywood type | Anti Slip Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 30 - 3000 m3 per month Convert |
| Thickness | 4-6-9-12-15-18-21-24-27-30-40 mm Convert |
| Width | 1220-1250-1500-2145 mm Convert |
| Length | 2440-2500-3000-4000 mm Convert |
| Glue | WBP |
| Class | A |
| Description |
Wiremesh Birch Plywood is a special film faced plywood coated with German-made wear resistant material (wearing capacity at least 4000 Taber test rotations). Wiremesh Birch Plywood is up to 10 times more wear-resistant than a standard surface.* This plywood has a mesh working surface. Its edges are protected with water-dispersible acrylic paint.
Wiremesh Birch Plywood is specially designed for applications where high wear resistance and anti-slip properties are required: vehicle floors, industrial flooring, load bearing platforms, storage racks. *Standard surface of film faced plywood with a density of 120 g/m2 (according to laboratory tests). KEY BENEFSIS Increased wear-resistance Maximum anti-slip protection Standard sizes, mm (ft) 1220/1250х2440/2500 (4х8) 1500/1525×2440/2500 (5×8) 1500/1525х3000/3050 (5х10) Standard thickness, mm 6-40 Surface quality Smooth/mesh (F/W) Formaldehyde emission class Е1 Water resistance Higher Density, kg/m3 640-700 Moisture content, % 5-14 Edge sealing Special waterproof acrylic based paint |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: