Product |
|
| Type of species | European Hardwood |
|---|---|
| Species | Acacia |
Specifications |
|
| Volume | 2 40'Container per month Convert |
| Beam thickness | 11-20 mm |
| Beam width | 80-145 mm |
| Beam length | 875-2450 mm |
| Description |
We are a manufacturing company produce high quality of wooden pallet in Singapore & Malaysi. We are currently looking for a potential supplier for the long term partnership . Please provide an official quotation based on the following :
LVL Board ( acacia species , MR glue ) Thickness : from 11mm up to 20mm Width : from 80mm to 145mm Length : from 875mm to 2450mm acacia densities typically range from 600kg/m³ to 700 kg/m³ Price : USD /m³ CIF ( Port of loading : Pasir Gudang ) Price : USD /m³ CIF ( Port of loading : Singapore ) Quantity required : 1-2 containers Packaging Details : Lead time : Payment terms : Validity of the quotation : Remark : No De-lamination allowed MC Below 14% No Fungus All the edge must be even , no big gap ,cracks or separation Less knot and control below 3% to 5% Smooth even surface with no fibres or hairy areas. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: