Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | Asian Hardwood |
| Species | Beech (Zelkova), Maple, Walnut |
| Origin | Turkey |
| Key feature | Vacuum Dried |
| Region | Bartin/TÜRKİYE |
Specifications |
|
| Volume | 1000 - 100000 m3 per month Convert |
| Thickness | 3; 5; 6; 8; 10 cm Convert |
| Thickness overmeasure (gross tally) | 3; 5; 8; 10 cm |
| Width | 15-60 cm Convert |
| Width overmeasure (gross tally) | 15-60 cm |
| Length | 200-600 cm Convert |
| Length overmeasure (gross tally) | 200-600 cm |
| Cut | plain |
| Grading system | European grading rules |
| Quality | AA grade 4 faces clean |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 8-12 % |
| Steaming | Steamed (> 24 hours) |
| Surfacing | S4S (surfaced 4 sides) |
| Certification | PEFC |
| Description |
BEECH-MASS-DRIED TIMBER AND DRAFT MANUFACTURING - Translated with google
|
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Sells to: | Africa, Asia, Europe, North America, South America, Oceania |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: