Product |
|
| Type | Interior Wall Panelling |
|---|---|
| Core material | Solid wood |
| Solid wood type | North American Hardwood |
| Species | Aspen |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 10000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 28 mm Convert |
| Width | 90 mm Convert |
| Length | 2100-3000 mm Convert |
| Quality | Clean |
| Description |
Benefits of Thermo Aspen Benchboard
Light-colored knotless wood with a very "clean" pattern, thanks to its light shade, gives the sauna an impression of spaciousness. Among light non-knotty materials, in our opinion, aspen is the most luxurious woody species. Aspen undergoes less yellowing over time than other bright materials. Aspen is a softer wood, thanks to which it has less thermal conductivity and is therefore also suitable for touch parts of the interior, such as benches and armrests. Suitable for all types of saunas. Thermo Aspen Benchboard Origin Our aspen comes from Finland and Estonia, a beautiful smooth grey-white tree covered with black stripes. Thermo Aspen Benchboard Description Aspen wood is the ideal material for a sauna. It does not exude resin, does not form wood splinters and does not overheat. Its characteristic light color tone and smooth texture give it a beautiful appearance. It is available in planed planks and bench profiles. Thermo Aspen Benchboard Specifications Aspen wood is the ideal material for a sauna. It does not exude resin, does not form wood splinters and does not overheat. Its characteristic light color tone and smooth texture give it a beautiful appearance. It is available in a Softline profile with an extended tongue and groove that visually eliminates the wood's natural shape changes due to humidity changes. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Incoterm | EXW - ex-works (seller's), goods are at seller's place |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: