Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Brand | Châtaignier |
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Chestnut, kastanie, castagno, chataignier |
Specifications |
|
| Volume | 10.000 m3 per year Convert |
| Beam thickness | 120-400 mm |
| Beam width | 70-220 mm |
| Beam length | 13500 mm |
| Grading system | DIN 4074-01 |
| Description |
Sweet chestnut laminated beams prime quality with CE mark and
certificate for structural use GL30c from Otto Graff laboratory (Germany). |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: