Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Pellets |
| Origin | Ukraine |
Specifications |
|
| Volume | 24 - 300 Ton per month Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine, Spruce (Picea abies) |
| Quality | A1 |
| Packaging | 15kg bags |
| Humidity | KD |
| Diameter | 6; 8 mm Convert |
| Density | 600 kg/m3 Convert |
| Ash content | 0.39 % |
| Moisture content | 7 % |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | EXW - ex-works (seller's), goods are at seller's place Country Latvia |
| Delivery deadline | In Stock |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: