Product |
|
| Type | Mouldings |
|---|---|
| Core material | Solid wood |
| Solid wood type | European Softwood |
| Species | Spruce (Picea abies) |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 300 m3 per month Convert |
| Thickness | 21 mm Convert |
| Width | 95; 120; 145; 170; 195 mm Convert |
| Length | 2700; 3000;3300; 3600; 3900; 4200; 4500; 4800; 5100; 5400; 5700; 6000 mm Convert |
| Quality | AB Premium |
| Description |
We constantly sell high-quality dried boards, planed on four sides with beveled edges, made of Scandinavian spruce, the material is visually sorted on each side, additionally the boards can be painted in RAL colors, brushed or pressure impregnated.
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: