Product |
|
| Plywood type | Natural Plywood |
|---|---|
| Type of species - face type | Asian Hardwood |
| Species - face | Eucalyptus |
| Type of species - inner plies - alternate plies | Asian Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Eucalyptus |
Specifications |
|
| Volume | 100 - 5000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 9; 12; 15 mm Convert |
| Width | 1220 mm Convert |
| Length | 1850; 2440 mm Convert |
| Density | 600-650 kg/m3 Convert |
| Glue | WBP, MR (15%,25%) |
| Class | 7;9;12 |
| Certificates and export documents | CE |
| Description |
We supply core plywood for wood flooring production, made from 100% eucalyptus for many years, with high density, very good hardness, no bending, ***** are using to produce. manufactures engineered wood flooring.
|
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: