Product |
|
| Type | Mouldings |
|---|---|
| Core material | Solid wood |
| Solid wood type | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine, Spruce (Picea abies) |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 500 m3 per month Convert |
| Thickness | 28; 44 mm Convert |
| Width | 121; 146 mm Convert |
| Length | 3000-6000 mm Convert |
| Quality | AB |
| Description |
Our permanent offer includes spruce or Scandinavian pine logs with tongue and groove joints (single or double), kiln dried 18% +/-2%, lengths from 3000mm to 6000mm,
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: