Product |
|
| Type of species | European Softwood |
|---|---|
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
Specifications |
|
| Volume | 10 - 1000 m3 per month Convert |
| Thickness | 100 mm Convert |
| Width | 100 mm Convert |
| Length | 2.4; 3.0 m Convert |
| Grading system | European - French CTBA grading rules |
| Quality | 3A |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Description |
The lumber manufacturer offers products from stock in standard sizes, and is also ready to consider individual orders according to customer specifications. We offer impregnation services: (UC2,UC3,UC3). On request, we can arrange delivery worldwide. Do not forget to check out our other products.
|
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | EXW - Alongside the road Country Latvia Region Jaunjelgava |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: