Product |
|
| Panel type | Particle Board |
|---|---|
Specifications |
|
| Volume | 50 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 12;15;18;25 mm Convert |
| Width | 1220 mm Convert |
| Length | 2440 mm Convert |
| Density | 650-680 kg/m3 Convert |
| Glue | Carb-P2, E1 |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | E1, Carb-P2 (EPA TSCA Title VI) (E0) |
| Certificates and export documents | FSC, Carb-P2 |
| Usage | Application in furniture production, student desks |
| Finish orientation | Raw and Melamine |
| Description |
We supply high quality Partical board from Vietnam
- Density from 680-700kg/m3 - Standard Glue E1, EPA-Carb-P2 - With moisture resistant line (HMR) - Standard size: 1220x2440 - Materials: From acacia and cashew wood - Have FSC - Large supply capacity. |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country Vietnam Region CAT LAI |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: