Product |
|
| Plywood type | Commercial Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | African Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Okoumé (Gaboon, Okaka, Azouga) |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 10 truckload per month Convert |
| Thickness | 2; 3; 4; 6; 8; 10; 12; 15; 18; 20; 25; 30 mm Convert |
| Width | 1250; 1700 mm Convert |
| Length | 2500; 2200 mm Convert |
| Class | A |
| Description |
The dimensions of the plywood are standard as 2.50×1.25 meters, 1.25×2.25 and 2.20×1.70 meters, but it is possible to produce it in special sizes. We can specify plywood thicknesses as 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 15, 18, 20, 25 and 30 mm as standard.
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: