Product |
|
| Type | Strips |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Oak |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 100 m3 per month Convert |
| Thickness | 30 mm Convert |
| Width | 76 mm Convert |
| Length | 220-520 mm Convert |
| Grading system | Robusta |
| Quality | 1-5 |
| Drying | Air dry (AD) |
| Description |
Cutting: 30x76x220-520 mm Billing: 27x70x200-500 mm
Quality: external healthy white is allowed without restrictions, and occasionally healthy internal white. Healthy knots up to 15 mm, dark and broken knots up to 10 mm. Knots must be 10 mm from the edge and 20 mm from the fronts. Healthy knots up to 5 mm shallow, not penetrating inside, are allowed on the edges. Other defects are not allowed. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: