Product |
|
| Brand | ANDYGREEN |
|---|---|
| Type of species | Asian Hardwood |
| Species | Poplar |
Specifications |
|
| Volume | 53 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 20-1220 mm |
| Beam width | 1000 mm |
| Beam length | 2500 mm |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | export standard |
| Treatment | dry |
| Glue | Resorcine Formaldehyde (RP) |
| Finishing | polishing |
| Fire safety requirements | waterproof |
| End use | furniture/packing/door core |
| Description |
Poplar/Pine LVL Laminated Veneer Lumber
Length 1000-8000mm Width 20-1220mm Thickness as buyers’demand Raw materials poplar,pine,eucalyptus and hardwood etc Glue E0-E1-E2-wbp-melamined Function for furniture,construction,scaffolding, packing, pallet packing etc Moisture within 12-15% Packing :standard export clean pallets PRODUCTION QUANTITY 180000CBM/YEARLY Export to KOREA,Singapore,Japan,Malaysia,Australia,Dubai,UAE,Israel,,UK,SPAIN,PORTUGAL,GERMANY,RUSSIA ETC Delivery time within 15 days after getting deposit. Payment terms:T/T and L/C at sight Happy to establish long-term business relaitions with worldwide sincere friends. Welcome inquiry ! |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country China Region QINGDAO |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Kuwait, Bahrain, Kyrgyzstan, Bangladesh, Laos, Lebanon, Bhutan, Macau, British Indian O. T., Malaysia, Maldives, Brunei, Cambodia, Mongolia, Christmas Island, Cocos Islands, Myanmar, Nepal, Oman, Pakistan, Saudi Arabia, Africa, Singapore, Europe, North America, Philippines, South America, Oceania, Sri Lanka, Qatar, Syria, Taiwan, Tajikistan, Thailand, East Timor, Turkey, Turkmenistan, United Arab Emirates, Uzbekistan, Vietnam, Armenia, Yemen, Burma, Hong Kong, India, Indonesia, Afghanistan, Iran, Iraq, Israel, Japan, Jordan, Kazakhstan, Korea, North, Azerbaijan, Korea, South |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: