Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Type of species | European Softwood |
| Species | Larch (Larix spp.) |
Specifications |
|
| Volume | 200 - 2000 m3 per month Convert |
| Beam thickness | 200 mm |
| Beam width | 200 mm |
| Beam length | 13500 mm |
| Lamination thickness | 40 mm |
| Glue | Type I (EN 301) |
| Fire safety requirements | Ds2,d0 |
| Certification | CE |
| Description |
Larch Beams of almost any size and length up to 13.5 meters.
Certificates Goods of excellent quality -excellent resistance to trampling and does not mark as the fir Price starting from 750 euro/m3 for at least 20 m3 Minimum purchase 10 m3 approx. |
Price & Conditions |
|
| Price | 750 EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: