Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | African Hardwood |
| Species | Sipo (Utile, Asseng, Mufumbi) |
| Origin | Cameroon |
Specifications |
|
| Volume | 5000.0 - 15000.0 m3 per year Convert |
| Thickness | 26; 32; 40; 46; 52; 65; 80; 105 mm Convert |
| Width | 80; 105; 130; 155; 180; 205; 230; 255; 280; 305 mm Convert |
| Length | 2.15-6.10 m Convert |
| Grading system | ATIBT grading rules |
| Quality | FAS |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 12.0 - 14.0 % |
| Certification | FSC |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Delivery deadline | In Stock |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: