Product |
|
| Type | Strips |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Oak |
Specifications |
|
| Volume | 10 - 60 m3 per month Convert |
| Thickness | 27 mm Convert |
| Width | 80; 100 mm Convert |
| Length | 300; 350; 400; 450; 600; 700; 750; 800; 1000; 1100; 1200; 1300; 1500; 1600; 1700; 1800; 2000; 2200; 2500 mm Convert |
| Length overmeasure (gross tally) | 20 mm |
| Grading system | Rollé Premium Graded |
| Quality | AB |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 7-9 % |
| Certification | PEFC |
| Description |
100% 4 sides defect free quality, no sapwood allowed
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: