Product |
|
| Type | Boards |
|---|---|
| Type of species | African Hardwood |
| Species | Teak |
Specifications |
|
| Volume | 1 40'Container per month Convert |
| Thickness | 25;50;100 mm Convert |
| Width | 50;100;150 mm Convert |
| Length | 2000;3000;4500 mm Convert |
| Grading system | ATIBT grading rules |
| Quality | A/B (first) |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Description |
Dear Sir,
Greetings, We are Square Engineering Firm Company in construction field is currently preparing to procure teak wood materials required for an upcoming project with average qty's 250M3. We kindly request your support in providing a detailed quotation for the available types of Iroko Teak including: Available grades/types Available sizes and thicknesses Price list for each type and size Minimum order quantity (if applicable) Data Sheet Delivery terms & lead time This information will help us evaluate the suitable option for our project requirements. We appreciate your prompt response. Thank you for your cooperation. Ayman Merghany Purchasing Department Senior Manager |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand |
| Buys from: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: