Product |
|
| Plywood type | Special Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 30 - 200 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 6.5 mm Convert |
| Width | 1220-1300 mm Convert |
| Length | 2440-3050 mm Convert |
| Class | A |
| Description |
HPL is a decorative high-pressure laminate. HPL is made of layers of Kraft paper impregnated with phenol resins (the core) and decorative melamine impregnated paper (the surface layer), manufactured under high pressure and temperature.
Colors at customer’s request. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: