Product |
|
| Plywood type | Shuttering Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | Asian Softwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Chinese hemlock (Tsuga cinensis) |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 9999999 m3 stacked Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 21 mm Convert |
| Width | 500 mm Convert |
| Length | 970; 1000; 1970; 2000; 2500; 3000 mm Convert |
| Class | Good quality |
| Description |
Three layers concrete shuttering panels are high-quality, 3-ply wooden panels, made of spruce or pine wood acquired from sustainable forests. The panels are fully coated with a highly resistant melamine resin, giving them excellent protection. They are mostly used for concrete formwork, but can also be used for other purposes due to their exceptional functionality. They are distinguished for their superior quality, durability and multiple uses. 3 Ply Yellow Melamine panels offer a timber grain transfer onto the concrete soffit and do offer smoother finishes as they are used.
MOISTURE CONTENT 15%+/-3% at time of delivery MASS IN KG/m2 18mm thickness:8.3 KG/m2 21mm thickness:9.7KG/m2 27mm thickness:12.5 KG/m2 DENSITY Approximately 450-465 kg/m3 SURFACE Quality selection Standard quality Surface sanded Treated with durable melamine resin seatant DIMENSIONAL TOLERANCES In accordance to EN 13353 Length,width: limit deviations +/-2mm Panel thickness: 0.5mm within a panel limit deviations +/-1 mm Edge straightness: 1.0mm/m Perpendicularity: 1.0mm/m |
Price & Conditions |
|
| Price | 600 USD per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: