Product |
|
| Plywood type | Anti Slip Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 38 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 6-21 mm Convert |
| Width | 1250-1525 mm Convert |
| Length | 1525-2500 mm Convert |
| Density | 720 kg/m3 Convert |
| Glue | Phenolic WBP E1 |
| Class | A grade |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | CE EN635 |
| Usage | flooring, |
| Surface finish | Bakelite - anti-slip layer |
| Certification | FSC, ISO-9000, CE |
| Description |
High Quality Antislip film faced plywood 220g, Birch core, WBP Glue.
size: 2440x1220,2500x1250mm,1525x2500mm,1525x3050mm Glue: Phenolic WBP E1 Thickness: 6.9.12.15.18.21.24.30mm Cert: CE, FSC, EUTR, ISO |
Price & Conditions |
|
| Price | 500 EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: