Product |
|
| Plywood type | Anti Slip Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 30 - 300 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 6.5; 9; 12; 15; 18; 21; 24; 27; 30; 40 mm Convert |
| Width | 1220; 1250; 1500 mm Convert |
| Length | 2440; 2500; 3000 mm Convert |
| Density | 675-700 kg/m3 Convert |
| Glue | WBP |
| Class | A |
| Description |
Hexa plywood, panel coated with brown or grey film and imprinted with a hexagonal pattern intended for use as flooring in the transport industry, i.e. trailers and horse boxes and building applications such as warehouses, loading platforms and scaffolding. Hexa Plywood is the best choice when slip resistant or decorative flooring is needed.
Properties Decorative flooring panel Wear resistant Slip resistant End-uses Vans Trailers Horse trailers Scaffolding Loading platforms Stages, stands, terraces Sports and playground facilities Bonding Phenolic resin cross-bonded weather resistant gluing according to EN 314-2/class 3. Surface Face: Brown phenolic resin film with a 10 mm diameter hexagonal pattern. Grey a new modified UV-resistant coating with a 10 mm hexagonal pattern. Reverse: Smooth phenolic moisture barrier with imprinted text “WISA Special Plywoods”. Other reverse side coatings available upon request. Edge protection: Acryl-based paint. Hexa Panel sizes Standard dimensions: 1000 x 2500/3000 mm 1220 x 2440 mm 1250 x 2500 mm 1525 x 2500/3050 mm The largest standard size 1525 x 3660 mm Maxi panels: 1800 x 3000 mm 2000 x 3000 mm The largest scarf-jointed size 4000 x 2100 mm Size tolerances: 1000 mm ±1 mm 1000 – 2000 mm ±2 mm 2000 – 4000 mm ±3 mm Squareness tolerance: ±1 mm / 1000 mm Thicknesses and weights Nominal thickness (mm) Number of plies Thickness (mm) Weight (kg/m2) Maxi panels thickness (mm) 9 7 8.8 – 9.5 6.5 8.3 – 9.0 12 9 11-5 – 12.5 18.5 11.0 – 12.0 15 11 14.3 – 15.3 10.5 13.8 – 14.8 18 13 17.1 – 18.1 12.3 16.6 – 17.6 21 15 20.0 – 20.9 14.6 19.5 – 20.4 24 17 22.9 – 23.7 16.6 - 27 19 25.2 – 26.8 18.4 – 30 21 28.1 – 29.9 20.7 – Moisture content 8-10 %. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: