Product |
|
| Type | LVL - Laminated Veneer Lumber |
|---|---|
| Brand | WADA |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Siberian Larch, Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 200 40'Container per month Convert |
| Beam thickness | 45 mm |
| Beam width | 9/11/14/15 mm |
| Beam length | 540/600 mm |
| Density | 70 kg/m3 |
| Moisture content | 14 % |
| Description |
We are exporting the pine wood LVL beam to Australia 10 containers per month.
Meet F17, F14 standard. Talk in detail please, thank you! |
Price & Conditions |
|
| Price | 800 USD per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: