Product |
|
| Plywood type | Film Faced Plywood (Brown Film) |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 38 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 6-21 mm Convert |
| Width | 1220; 1250; 1525 mm Convert |
| Length | 1525; 2440; 2500; 3050 mm Convert |
| Density | 720 kg/m3 Convert |
| Glue | Phenolic WBP E1 |
| Class | A grade |
| Certificates and export documents | CE, FSC,EUTR, ISO |
| Usage | Formwork |
| Description |
FSC Dark Brown film faced plywood, Europe Birch materials. 220g/m2,
size: 1525x3050mm,2440x1220mm,1250x2500mm Thickness: 4-24mm Cert.: FSC, CE,EUTR |
Price & Conditions |
|
| Price | 300 EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: