Product |
|
| Plywood type | Natural Plywood |
|---|---|
| Type of species - face type | South American Hardwood |
| Species - face | Eucalyptus |
| Type of species - inner plies - alternate plies | South American Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Eucalyptus |
Specifications |
|
| Volume | 42 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 9-30 mm Convert |
| Width | 1220; 1250 mm Convert |
| Length | 2440; 2500 mm Convert |
| Density | 620 kg/m3 Convert |
| Glue | Phenolic WBP E1 |
| Class | BB/BB,BB/CP,CP/CP.CP/C |
| Certificates and export documents | CE, FSC,EUTR, ISO |
| Surface finish | veneered |
| Description |
EUTR 100% Eucalyptus South Amercian hardwood, Penolic WBP Glue.
surface veneer thickness:1.5mm , core veneer 1.5mm size: 2500x1250/2440x1220mm Thickness: 9/12/15/18/21/24/27/30mm CERT.: EUTR, FSC, CE. |
Price & Conditions |
|
| Price | 200 EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: