Product |
|
| Type of species | North American Softwood |
|---|---|
| Species | Douglas Fir, Oregon Pine |
| Origin | Chile |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 500 m3 per month Convert |
| Thickness | 20-50 mm Convert |
| Width | 75-200 mm Convert |
| Length | 2.5; 3.20; 4; 5; 6 m Convert |
| Grading system | - |
| Quality | - |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Moisture content | 16 % |
| Description |
We are flexible, just ask and we will be happy to assist you.
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand USD per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: