Product |
|
| Type | Beams |
|---|---|
| Type of species | North American Softwood |
| Species | Douglas Fir, Oregon Pine |
| Origin | Chile |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 500 m3 per month Convert |
| Thickness | 30-90 mm Convert |
| Width | 90-230 mm Convert |
| Length | 2.5; 3.2; 4; 5; 6; 8 m Convert |
| Grading system | Tegernseer use |
| Quality | 0/I/II/III |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Description |
Construction Wood, Kiln Dry (KD)
Profile: Planed 4 sides Special profiles on request, please send details for studies. Delivery via 40 ft containers, CIF, the main ports around the world. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand USD per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: